Prag’ta; Çalışma İzni ve Uzun Dönem Vize Başvurusu

Çalışma İzni ve Uzun Dönem Vize Başvurusu

Prag’a yerleşme kararımızı bir önceki yazımda anlatmıştım. Okumak isteyenler için link burada.

Kararımızı verdikten sonra Taner için çalışma izni, benim için ise ‘aile birleşimi’ sebebiyle uzun dönem vize başvurusu yapmamız gerekti. Çekya’ya (Çek Cumhuriyeti’nin yeni adı “Çekya” oldu bu arada) çalışma izni ve uzun dönem vize başvurusu Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu aracılığıyla Çekya’nın ilgili otoritesine (İç İşleri Bakanlığı olduğunu tahmin ediyorum) yapılıyor.

İstanbul’daki Çekya Konsolosluğu Maçka’da. Öncesinde online olarak randevu alıyor ve başvuruya ilişkin belgelerinizi konsolosluğa teslim ederek başvurunuzu yapıyorsunuz. Randevunuz konusunda özenli davranmanız, mutlaka gitmeniz gerekiyor.

Çalışma izni (Konsolosluğun internet sitesi olan http://www.mzv.cz/istanbul/tr/index.html ‘de Employee Card olarak geçiyor) için genel itibariyle gerekli olan belgeler ise şu şekilde;

1- Başvuru formunun doldurulması gerekiyor. (internet sitesinden çıkartarak doldurup gidebilirsiniz veya orada da doldurabilirsiniz ancak oldukça kapsamlı)

2- Pasaport (veya geçerli seyahat dokümanı)

3- Çekçe kira kontratı (konaklamayı gösterir doküman) -İngilizce ise mutlaka yeminli tercümana çevirisinin yaptırılması gerekiyor.-

4- 2 Fotoğraf

5- İş Sözleşmesi (Çekçe olması gerekiyor aksi halde mutlaka yeminli tercümana çevirisi yaptırılmalı)

6- Lisans varsa yüksek lisans, doktora diplomaları  (Çekçe’ye yeminli olarak çevrilmiş asılları)

7- Sabıka kaydı (Artık Kaymakamlıktan adli sicil kaydı alınabiliyor. Alındıktan sonra Apostil işleminin yaptırılması ve yeminli çevirmen tarafından Çekçe’ye çevrilmesi gerekiyor)

8- Seyahat sağlık sigortası

Aile birleşimi sebebiyle yapılacak uzun dönem vize başvurusunda ise;

1- Başvuru formu (İnternet sitesinden çıkartarak doldurup gidebilirsiniz veya orada da doldurabilirsiniz ancak oldukça kapsamlı)

2- Pasaport (veya geçerli seyahat dokümanı)

3- 2 fotoğraf

4- Başvuru ücreti (200 küsur Türk Lirası’na denk gelen bir başvuru ücreti ödeniyor)

5- Evlilik kayıt örneği (Herhangi bir Nüfus Müdürlüğünden çıkartılması, Kaymakamlıktan Apostil işlemi yaptırılması, yeminli çevirmen tarafından Çekçe’ye çevrilmesi gerekiyor)

7- Nüfus kayıt örneği (Herhangi bir Nüfus Müdürlüğünden çıkartılması, Kaymakamlıktan Apostil işlemi yaptırılması, yeminli çevirmen tarafından Çekçe’ye çevrilmesi gerekiyor)

8- Aylık aile geliri (bakiye mektubu) (Hesabınızın (aile birleşimi sebebiyle başvuruda bulunan kişiye ait) bulunduğu bankadan “bakiye mektubu” olarak temin edilmesi, yeminli çevirmen tarafından Çekçe’ye çevrilmesi gerekiyor)

9- Adli sicil kaydı (Artık Kaymakamlıktan adli sicil kaydı alınabiliyor. Alındıktan sonra Apostil işleminin yaptırılması ve yeminli çevirmen tarafından Çekçe’ye çevrilmesi gerekiyor alınacak)

10- Seyahat sağlık sigortası

Seyahat sağlık sigortalarını başvurularınızı yaptığınız sırada sunmanız gerekmiyor. Vizeniz çıktığında Çekya konsolosluğundan bir e-posta alıyorsunuz ve vizenizi almaya gittiğinizde, ülkeye giriş yapacağınız tarihten itibaren başlayacak kapsamlı sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor. Hangi sigorta şirketlerinden yaptırabileceğiniz Çekya Konsolosluğu’nun sitesinde yer alıyor. Bunlardan bazıları; Uniqua, Slavia vs gibi Çek Cumhuriyeti merkezli sağlık sigortası yapan özel şirketler)

Başvurunuzu yaptıktan sonra en fazla 90 gün içinde Çek Cumhuriyeti otoritesinin talebinize cevap vermesi gerekiyor. Bizim vizemiz neredeyse 90 günü doldurmak üzereyken çıktı, bu yüzden beklemek, sabırlı olmak gerekiyor.

Bu arada Çekya Konsolosluğunda görev yapan kişiler oldukça yardımcı insanlar. Telefonlarınıza, e-postalarınıza cevap veriyorlar,  sabırla sorularınızı yanıtlıyorlar. Ayrıca bizim gibi başvuru yapacaklar için yeminli tercüman olarak Eva Sevinçli ile çalıştığımızı ve kendisinden çok memnun kaldığımızı da belirtmek isterim. Dakik ve sonuç odaklı çalışan Eva Hanım, her daim yardımlarınıza koşuyor. 

Ayrıca Çekya ile Türkiye arasındaki hem ticari hem bireysel ilişkilerin geliştirilmesi anlamında kurulmuş tek özel kuruluş olan ÇekTürk isimli kurum ve Türk temsilcisi Ece Ergüney de size maddi kaygı gütmeksizin yardımcı oluyor. Sorunlarınızı çözebilmeniz için kendisiyle her iletişime geçtiğinizde son derece kibar, hızlı ve efektif yanıtlarla yanınızda olduğunu hissettiriyor. 

Ve bizim de vizemiz geldi, peki bundan sonra ne oldu, taşınma sürecinde neler yaptık? Neler yapmamız gerekti? Bürokrasi ile sizi daha fazla bunaltmamak için şimdilik soruların cevabı bir sonraki yazıya kalsın 🙂

Görüşmek dileğiyle,

Duygu
Facebooktwitter