Seyahat üzerine

Bana göre insanın satın alabileceği en güzel deneyim. Hayatın sürprizlerini, doğanın güzelliğini, yaratıcının gücünü, insanın kendi gücünü keşfetmesi ve kucaklaması için bizlere sunulmuş bir nimet.

İnsan seyahat ederek iyileşebilir. Bahsettiğim şey otellerden otellere, kumsallardan kumsallara, gece kulüplerinden bir diğerine gitmek değil.

Bahsettiğim iyileşme; güzelleşmek, zihnindeki engelleri aşma, gördüğün yenilikler karşısında kendi dünyanın genişlemesi, insanın gerçekten keşfetmek için yaptığı eylem olan seyahat.

Deniz kenarına oturup engin denize bakıp, müziğini dinlemek belki.

Sırt üstü yatıp gözünün bir ucuyla gökyüzünü izlediğin, bir ucuyla kitabını okuduğun hal belki.

Gittiğin şehrin sokaklarını incelerken, insanların da aklını okumaya çalışmak belki.

Çocukken oynadığımız gibi yoldan geçen yabancı birini gördüğümüzde onun hikayesini tahmin etmeye çalışıp, hikayeler uydurmak belki.

Şehrin dar sokaklarda iki kolunu kaldırıp evlerin duvarlarına dokunduğunda aldığın tat belki.

Sokak yiyeceklerini midene indirirken duyduğun haz belki.

Küçük şeylerden mutlu olmanın getirdiği ferahlık da vardır belki.

Gittiğin yerdeki insanların ayakkabılarını giymek, kendini onların yerine koymak belki.

Hem orada, hem de başka yerlerde de olmak istemek belki.

Seyahat her insanda farklı duygular uyandırdığı için, bunların tamamını birden bilebilmek ve sayabilmek tabi ki mümkün değil.

Minimalde bunlar benim aklıma gelenler.

Bana göre her anlamda özgürleşmek, küçülmek, dünyanın dehşet büyüklüğü karşısında kendi küçüklüğünün farkında olmak için bir araç aynı zamanda seyahat.

Ben seyahatin insana huzur verdiğini düşünüyorum, bu huzur parayla satın alabileceğiniz türden değil, yenilenebilir huzur. Yani seyahatin ardından çektiğiniz fotoğraflarda tekrar aynı yerlere gidip oradaki hislerinizi özlemek gibi.

Bu yüzden yazdığım seyahat defterim olan bu blog sadece gezdiğim yerleri bilimsel bir makaleymiş gibi anlatmıyor, ben orada nasıl hissediyorsam, ne görüyorsam size bunu sunuyor.

Seyahat ve üzerine yazmak konusunda daha çok konuşabilirim, yüz yüze olsak belki beni susturamayabilirsiniz 🙂 Yaşadığım duyguları, düşüncelerimi paylaşarak insanların yola çıkmasını sağlayabilmek için hele hiç susmayabilirim. Neyse ki şu an için yüz yüze değiliz 🙂

Kısacası; bana göre seyahat sadece gezmek değildir, insanın bunun ayrımına vardıkça yaptığı seyahatlerde hem kendisine, hem de başka kültürlere, başka dünyalara ulaşır ve her defasında gelişir, değişir.

Seyahatlerinizde benzer veya istediğiniz duyguları yakalayabilmeniz dileğiyle..

Duygu

Facebooktwitter